0

Karmienie piersią a wzrastający zapał do ssania

Wzrost czasu ssania palca występuje u niemowląt karmionych piersią, natomiast nie występuje u karmionych z kubka lub butelki, W każdej grupie obserwowano dwadzieścia niemowląt. (Źródło: Davis, Sears, Miller i Erodbeck, 1948)

Przypuszczano, że niemowlę, aby mieć zadowalające doświadczenia pokarmowe, musi ssać. Niemowlę może więc być „zagłodzone” emocjonalnie, jeśli zbyt mało ssie, tak samo jak może być zagłodzone fizycznie na skutek braku pokarmu. Mówi się zwykle, że dziecko, które otrzymuje swoją porcję pokarmu zbyt szybko i łatwo przez dużą dziurkę w smoczku, nadrabia niedostatek ssania przy jedzeniu, ssąc ręce, kołderkę lub inne przedmioty, do których jego wargi mają dostęp. Zgodnie z wynikami badań Ribble’a niemowlęta od pierwszego tygodnia aż do czwartego miesiąca życia potrzebują dwóch godzin ssania dziennie, czy to w okresie jedzenia, czy w innym czasie (Ribble, 1943).

Istnieje jednakże inna możliwość – że ssanie wywołuje potrzebę ssania. U niemowląt karmionych od urodzenia z kubka potrzeba ssania przejawia się w znacznie mniejszym stopniu niż u karmionych od urodzenia piersią (Davis, Sears, Miller i Brodbeck, 1948). Na ryc. 3-7 widać, że niemowlęta karmione piersią w przeciwieństwie do karmionych z butelki lub z kubka wykazują coraz to większy zapał do ssania. Z późniejszych badań wynika, że niemowlęta, które usilnie zachęcano do ssania, okazywały opór przeciwko odłączeniu ich od piersi. Gdy miały już cztery czy pięć lat, mając do wyboru przysmak do ssania (lizak na patyku) lub do gryzienia (kawałek czekolady), znacznie częściej wybierały lizak (Bernstein, 1955).

Emocjonalne następstwa odłączenia od piersi, podobnie jak następstwa karmienia z butelki, są przykre tylko wtedy, gdy odłączenie przeprowadzone było w szorstki sposób. Jeśli dziecko nagle traci przyjemność płynącą z pieszczot matki, jeśli kończy swój posiłek głodne z powodu swej niechęci do nowego pokarmu, lub braku wprawy w posługiwaniu się nowymi przyrządami do jedzenia, wówczas będzie ono niezaspokojone fizycznie i wzburzone emocjonalnie. Może to wywołać poczucie zagrożenia wraz z jego późniejszymi psychologicznymi konsekwencjami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>