0

W jaki sposób widzimy

Widzenie jest prawdopodobnie najbardziej skomplikowaną czynnością zmysłową. Narządami zmysłowymi wzroku są oczy. Ich działanie możemy porównać do działania aparatu fotograficznego. Odbite od przedmiotu fale świetlne wpadają do oka przez źrenicę i przechodzą przez soczewkę. Skupiają się na siatkówce, która jest jakby fotograficzną kliszą oka, czyli właściwym receptorem bodźca wzrokowego. Nerw wzrokowy pośredniczy w przekazywaniu bodźców z siatkówki do mózgu.

Siatkówka zawiera dwa rodzaje komórek odbiorczych – pręciki i czopki, nazwane tak ze względu na ich kształt. Czopki są skupione w środkowej części siatkówki, a pręciki na jej zewnętrznym obrzeżu. Stosunek liczby czopków do liczby pręcików maleje w kierunku od środka do zewnętrznego brzegu siatkówki. W centrum siatkówki znajduje się niewielkie zagłębienie zwane dołkiem środkowym siatkówki. Jest to miejsce największego skupienia czopków, a zatem pole najostrzejszego widzenia przy świetle dziennym.

Pręciki służą do widzenia o zmierzchu lub przy oświetleniu światłem o niewielkim natężeniu oraz umożliwiają rozróżnianie różnych stopni szarości. Czopki służą do widzenia w warunkach światła dziennego oraz także pozwalają widzieć barwy.

Dla potwierdzenia podanej wyżej lokalizacji pręcików (widzenie o zmierzchu) w zewnętrznej (obwodowej) części siatkówki przeprowadźmy następujący test. Wieczorem wybierzmy na niebie kilka ledwie widocznych gwiazd. Jeśli skierujemy spojrzenie dokładnie na nie, będzie nam trudno je dostrzec. Obróćmy wówczas głowę w bok i popatrzmy kątem oka: zobaczymy nagle kilka słabo świecących gwiazd. Powodem tego zjawiska jest właśnie koncentracja pręcików w peryferycznej części siatkówki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>